09:32 18 August 2019 r., imieniny: Heleny, Bronisława, Ilony

Liczba odwiedzin: 2867

Podsumowanie zajęć w ramach „Szkoły dla Rodziców i Wychowawców”

W okresie od 28.02.2019r. do 01.04.2019r. w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Zwoleniu przeprowadzono jubileuszowy, dziesiąty już cykl spotkań „Szkoły dla Rodziców i Wychowawców”. Program poprowadziły: mgr Joanna Zubrzycka – pedagog oraz mgr Ilona Sobieraj – psycholog.

Zajęcia były realizowane metodami aktywnymi, według założeń psychologicznego treningu grupowego. W trakcie spotkań korzystano z materiałów instruktażowych. Metody pracy to: krótkie wykłady, prelekcje, dyskusje, burza mózgów, psychodramy, praca w podgrupach (pary, trójki itp.), praca indywidualna, autoanaliza doświadczeń. Każde zajęcia rozpoczynały się wątkiem superwizyjnym umożliwiającym zaprezentowanie swoich sukcesów i porażek w kontakcie z dzieckiem, a tematycznie nawiązującym do treści edukacyjnych przerabianych na spotkaniu poprzednim. Prowadzące opierały się na własnych doświadczeniach zawodowych i rodzicielskich oraz koncepcji wychowania bez porażek T.Gordona. Korzystano przede wszystkim z takich pozycji książkowych jak: Evelyn Faber, Adele Mazlish ”Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały, jak słuchać żeby mówiły”; Thomas Gordon ”Wychowanie bez porażek”.

Zajęcia odbywały się przez dziesięć tygodni w poniedziałkowe popołudnia. W spotkaniach uczestniczyło 15 osób. Członkami grupy byli ludzie w różnym wieku, o różnych zawodach i doświadczeniach życiowych. Wszyscy byli rodzicami, którym zależało na doskonaleniu umiejętności wychowawczych i wzmocnieniu więzi rodzic – dziecko. Grupa miała charakter stały, to znaczy, że w trakcie trwania warsztatów nie dochodzili nowi uczestnicy. Dzięki takiej formule grupa miała szansę zintegrować się a uczestnicy poczuli się bezpiecznie i chętnie wypowiadali się na forum oraz angażowali w proponowane ćwiczenia. Atmosfera na zajęciach sprzyjała twórczej pracy, grupa potrafiła dać wsparcie tym, którzy aktualnie tego potrzebowali.

Celem przeprowadzonego programu było udzielenie wsparcia rodzicom w procesie wychowywania. Ponadto priorytetem było towarzyszenie w rozwoju dzieci przez rozwijanie umiejętności komunikacyjnych oraz rozwijanie praktycznych umiejętności budowania prawidłowych relacji z dziećmi.

Ankiety ewaluacyjne, które wypełnili uczestnicy świadczą o tym, że byli oni bardzo zadowoleni z udziału w warsztatach oraz widzą osobiste korzyści polegające na zauważalnej w domu poprawie relacji z dzieckiem, lepszej komunikacji w rodzinie. Zakładamy zatem, że w ramach programu osiągnięto zamierzone cele - rodzice poznali nowe metody radzenia sobie w trudnych sytuacjach, wzmocnili się swojej roli, uświadomili sobie, że skuteczność wychowania zależy w znacznym stopniu od osoby wychowującego, więc aby zmienić dziecko, należy zacząć od zmiany siebie. Uczestnicy zgłaszali chęć dalszego doskonalenia, wyrażali opinię, że tego rodzaju warsztaty są pomocne i chętnie kontynuowaliby spotkania. Dla prowadzących przygotowali specjalny DYPLOM, który wyraża satysfakcję po przeprowadzonych warsztatach.

Szkoła dla Rodziców i Wychowawców to program spotkań dla każdego, kto szuka sposobu na nawiązanie głębszych i cieplejszych relacji z dziećmi lub wychowankami. Jego głównym celem jest wspieranie rodziców i wychowawców w radzeniu sobie w codziennych kontaktach z dziećmi i młodzieżą. Nauka umiejętności lepszego porozumiewania się, refleksja nad własną postawą wychowawczą, wymiana doświadczeń, to małe kroki ku głębszej relacji, dającej zadowolenie oraz poczucie wzajemnej bliskości. To także nauka dialogu i kształtowanie więzi opartych na wzajemnym szacunku.

Główne motto Szkoły dla Rodziców i Wychowawców brzmi:

Wychowywać to kochać i wymagać!

Spotkania są przeznaczone dla wszystkich rodziców, którzy troszczą się o kontakt ze swoimi dziećmi oraz chcą je wspierać w budowaniu samoakceptacji i szczęśliwych relacji z ludźmi.

Osoby zainteresowane udziałem w Szkole dla Rodziców i Wychowawców prosimy o kontakt z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Zwoleniu tel. 48 676-26-13.
 
Opracowały:
Ilona Sobieraj-psycholog
Joanna Zubrzycka- pedagog

Aktualności

 1. 2019-06-19

  Spotkanie Sieci Współpracy Pedagogów i Specjalistów

  więcej
 2. 2019-06-11

  Spotkanie w ramach Sieci Współpracy Pedagogów i Specjalistów Szkolnych „Dobra Współpraca” w Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Zwoleniu

  więcej
 3. 2019-06-06

  „O profilaktyce słów kilka” - zintegrowane działania Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w szkołach w Powiecie Zwoleńskim w roku 2018/2019

  więcej
przejdź do Aktualności

Poradnia
Psychologiczno-Pedagogiczna
w Zwoleniu

ul. Kościuszki 39
26-700 Zwoleń

tel. 48 676 26 13
fax 48 676 26 13

e-mail: poradnia@zwolenpowiat.pl

Biuletyn Informacji Publicznej