W dniu dzisiejszym obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Na całym świecie odbywają się różnorodne uroczystości promujące prawa osób niepełnosprawnych oraz działania na rzecz tych praw. Celem jest uświadomienie społeczeństwu problemów, z jakimi osoby niepełnosprawne spotykają się na co dzień. Niestety ich życie nie jest łatwe, ponieważ występują u nich ograniczenia w prawidłowym funkcjonowaniu fizycznym, psychicznym, a także w nieprawidłowej budowie, co wiąże się z bardzo częstym wykluczeniem z grupy społecznej. Większość ludzi nie wie, jak obejść się z takimi osobami, więc po prostu unika bliższych kontaktów, rozmów. Zdarzają się również przykre sytuacje, kiedy osoby niepełnosprawne są wyśmiewane. Dzieje się tak, ponieważ wciąż jest zbyt mała świadomość wśród osób pełnosprawnych.
Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych jest więc szansą, by móc zwiększać świadomość publiczną. Integracja, poznawanie oraz akceptowanie osób niepełnosprawnych ma korzystne aspekty w każdej dziedzinie życia. Pamiętajmy, że to bardzo ważne. Każdy ma prawo do normalnego życia, nawet jeśli jest osobą niepełnosprawną. Często są to miłe i przyjazne osoby, chętne do wspólnych działań, mające wciąż sprawne serce, które jest zawsze otwarte.
Każdego roku w tym dniu dominuje inny temat przewodni. Tegoroczne hasło brzmi „Zrównoważony rozwój: Nadzieja w technologii”. Trzy komponenty, na których się opiera to: cele zrównoważonego rozwoju włączające osoby niepełnosprawne, strategie zmniejszania ryzyka katastrofy i postępowania w stanach alarmowych oraz tworzenie środowiska umożliwiającego pracę.
Trzeba przyznać bez wątpienia, że technologia w dzisiejszych czasach otacza nas dosłownie z każdej strony, więc czemu by nie wykorzystać jej pozytywnych walorów w tym znaczeniu. Oferuje nam dostęp do poszerzania informacji i ułatwia komunikację, dzięki czemu przyczynia się do włączenia osób niepełnosprawnych w proces rozwoju społeczeństwa.
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna Zwoleniu również włącza się w działania wspierające osoby niepełnosprawne poprzez organizowanie grup wsparcia dla rodziców, warsztatów i szkoleń dla nauczycieli oraz zajęć dla dzieci. Szczególną inicjatywą, której współorganizatorem jest Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Zwoleniu w roku szkolnym 2021/2022 jest Mikołajkowa Spartakiada Integracyjna, która odbędzie się już 5 grudnia 2021r. w Hali widowiskowo–sportowej w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Tczowie. Celem imprezy jest między innymi kształtowanie prawidłowych postaw społecznych, umiejętności nawiązywania kontaktów oraz otwartości w stosunku do rówieśników i osób niepełnosprawnych. Jesteśmy pełni nadziei, że działania te przyczynią się do integracji środowiska osób niepełnosprawnych ze społeczeństwem pełnosprawnym.