Jako Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nieustannie dążymy do wprowadzania szerokiej gamy działań profilaktycznych. W poprzednich latach organizowaliśmy liczne konferencje, dające szerokie możliwości do poszerzania wiedzy oraz wymiany doświadczeń. W czasach pandemii możliwości bezpośredniego spotkania się w dużym gronie zostały mocno ograniczone. W odpowiedzi na rosnącą wśród nauczycieli potrzebę poszerzania wiedzy na temat wspierania uczniów w czasie pandemii, mgr Ilona Sobieraj, psycholog Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Zwoleniu, wyszła z inicjatywą zorganizowania KONFERENCJI ONLINE, która tematyką obejmowała „Profilaktykę zdrowia psychicznego w czasach pandemii”. Celem konferencji było promowanie i upowszechnianie specjalistycznych rozwiązań w zakresie profilaktyki zdrowia psychicznego oraz poszerzenie wiedzy na temat równowagi emocjonalnej i odporności psychicznej uczniów i nauczycieli.
Otwarcia konferencji dokonała mgr Izabela Młyńska – Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Zwoleniu, podkreślając rolę profilaktyki w toku edukacji.
Wykłady rozpoczęła mgr Ilona Sobieraj, która przybliżyła problemy psychiczne dzieci i młodzieży spowodowane sytuacją pandemiczną. Odniosła się również do kolejnej trudnej sytuacji, której przyszło nam doświadczać – wojny w Ukrainie. Podkreśliła różnorodność emocji, która towarzyszy wszystkim w kontekście tych obciążających okoliczności. Przedstawiła także konstruktywne sposoby radzenia sobie z nimi oraz konkretne przykłady obrazujące rangę tych trudności.
Następnie głos zabrał dr Maciej Dębski – Założyciel i Prezes Fundacji DB@M O MÓJ ZASIĘG, socjolog problemów społecznych, wykładowca akademicki, edukator społeczny, ekspert w realizacji badań naukowych, ekspert Najwyższej Izby Kontroli oraz Rzecznika Praw Obywatelskich. Przybliżył temat higieny cyfrowej w czasach pandemii. Przybliżył słuchaczom swoje najnowsze badania dotyczące problemów, które nasiliły się u dzieci i młodzieży w związku z doświadczeniem pandemii koronawirusa i połączonej z nią zdalnej edukacji. Zwrócił szczególną uwagę na liczbę prób samobójczych osób do 18 roku życia w województwie pomorskim, porównując dane sprzed pandemii z sytuacją aktualną. Na koniec przybliżył temat higieny cyfrowej oraz podał zasady, które sprzyjają rozważnemu korzystaniu z urządzeń elektronicznych.
Mgr Weronika Rybczyńska, psycholog, psychoterapeuta, certyfikowany interwent kryzysowy PTP, przedstawiła temat „strategie profilaktyki zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w kontekście kryzysu pandemii i społecznej izolacji”. Opowiedziała o jakości życia dzieci i młodzieży w czasie pandemii, powołując się na konkretne badania. Przybliżyła temat profilaktyki oraz wskazała na zasadność objęcia dzieci i młodzieży pomocą specjalistyczną.
W konferencji brało udział ponad 50 osób. Jesteśmy dumni, że nasze działania cieszą się tak dużą aprobatą z Państwa strony. Ufamy, że wiedza zdobyta podczas konferencji posłuży Państwu do poszerzania działań profilaktycznych w placówkach edukacyjnych.