Załącznik do Zarządzenia Nr 38/2020
Dyrektora Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Zwoleniu
z dnia 18 listopada 2020 r.
PROCEDURA PRZYJMOWANIA KLIENTÓW DO PORADNI
PSYCHOLOGICZNO – PEDAGOGICZNEJ W ZWOLENIU
Klienci Poradni przyjmowani są na pisemny wniosek (opracowany przez Poradnię w Zwoleniu):
- rodziców/opiekunów prawnych lub osoby pełnoletniej uczęszczającej do szkoły, która występuje
- w swoim imieniu.
Przyjmowanie klientów odbywa się zgodnie z kolejnością zgłoszenia.
W trybie przyspieszonym, poza kolejnością, przyjmowane są dzieci/młodzież w szczególnych sytuacjach losowych, związanych ze złym, psychofizycznym stanem zdrowia i/lub bardzo trudną sytuacja życiową:
- gdy istnieje zagrożenie życia i bezpieczeństwa dziecka
- sytuacje traumatyczne
- gdy istnieją duże problemy z adaptacją w środowisku
- dla potrzeb orzecznictwa
- dla potrzeb lekarskich
- dzieci z rodzin zastępczych i adopcyjnych
- dzieci wymagające odroczenia spełniania obowiązku szkolnego
- w innych ściśle uzasadnionych przypadkach
- rozpoczynające naukę z rocznym wyprzedzeniem
- ubiegające się o indywidualny tok nauczania.
Rodzice /prawni opiekunowie/ lub pełnoletni uczniowie ustalają /w Poradni lub telefonicznie/ termin diagnozy psychologicznej, pedagogicznej lub logopedycznej.
Samodzielny Referent, po konsultacji z Dyrektorem Poradni, zachowując w/w procedury wyznacza terminy badań/konsultacji, wpisując je do kalendarza Poradni oraz informuje rodziców/prawnych opiekunów/pełnoletniego ucznia o terminie badań.
W wyznaczonym terminie rodzice/prawni opiekunowie zgłaszają się z dzieckiem na wizytę, dostarczając wymaganą dokumentację m.in. opinię ze szkoły, wytwory pracy szkolnej ucznia (zeszyty, prace samodzielne) lub inne.
Pełnoletni uczniowie mogą zgłaszać się na badania i konsultacje bez rodziców/prawnych opiekunów.
Przed podjęciem czynności przez specjalistów rodzic/prawny opiekun/pełnoletni uczeń wypełnia wniosek o przeprowadzenie badania/konsultacji – Załącznik nr 1 do niniejszej procedury.
W przypadku braku lub niewystarczającej dokumentacji dołączonej do wniosku - osoba badająca informuje o konieczności jej dostarczenia.
Po zakończeniu czynności diagnostycznych, rodzic/prawny opiekun dziecka lub pełnoletni uczeń może uzyskać szczegółowe informacje na temat wyników badań, zalecenia postdiagnostyczne dotyczące udzielenia właściwych form pomocy psychologiczno - pedagogicznej.
Na wniosek rodziców/prawnych opiekunów lub pełnoletniego ucznia, złożony w Poradni po badaniach, specjaliści opracowują i wydają – w terminie do 30 dni (a w uzasadnionych przypadkach do 60 dni) od dnia złożenia wniosku – stosowną opinię.
Przyjmowanie interesantów w sprawie wydania orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego lub indywidualnego nauczania odbywa się według odrębnych procedur.
Uwagi i spostrzeżenia o pracy Poradni można zgłaszać do Dyrektora PPP w Zwoleniu.
Korzystanie z usług Poradni jest bezpłatne i dobrowolne.