Rozpoczęcie edukacji przedszkolnej to niezwykle ważny moment w życiu każdego dziecka. Dla wielu z nich to pierwszy kontakt z grupą społeczną. Początkowy etap pobytu dziecka w przedszkolu to trudny okres i sprawdzian, zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców, którzy niejednokrotnie motywowani miłością utrudniają swoim nie zawsze świadomym postępowaniem spokojniejsze zaakceptowanie przez dziecko nowej w jego życiu, a bardzo stresującej sytuacji.
Proces adaptacji dziecka do przedszkola w znacznym stopniu ułatwia posiadanie przez niego umiejętności w zakresie prostych czynności samoobsługowych takich jak: jedzenie, mycie i wycieranie rąk oraz twarzy, ubieranie i rozbieranie się, komunikowanie swoich potrzeb.
Aby złagodzić dyskomfort rozstania, zmniejszyć do minimum negatywne emocje dziecka wynikające z nowej sytuacji warto, aby rodzice zapoznali się z radami ułatwiającymi proces adaptacji ich pociech w przedszkolu.
Udana adaptacja do grupy przedszkolnej ma istotne znaczenie dla dalszego rozwoju dziecka. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu można w istotny sposób ułatwić dziecku wejście w jego „nowy świat” – w świat przedszkola.
Rodzicu pamiętaj:
- Ciesz się z dzieckiem, że następnego dnia idzie do przedszkola.
- Rano w domu nie wytwarzaj atmosfery nerwowości i pośpiechu.
- W czasie drogi bądź pogodny, odprężony, spokojny, ciesz się, że twój syn/córka idzie do przedszkola, nie obiecuj mu za to nagrody.
- Tłumacz dziecku, jeśli jest to koniczne, że idziesz do pracy, a ono w tym czasie spędzi czas z innymi dziećmi, których rodzice też pracują.
- Pozwól zabrać dziecku z domu ulubioną przytulankę lub zabawkę, a nawet waszą fotografię - możecie schować je do plecaczka/półeczki.
- Pożegnanie przed wejściem do przedszkola powinno odbywać się z uśmiechem, bez łez i smutnych spojrzeń, bez zbędnego przedłużania samego momentu rozstania. Pożegnanie powinno być krótkie: uśmiech, buziak i pa-pa.
- Pozostawiając dziecko w grupie przedszkolnej nie pokazuj zdenerwowania i niepokoju, dziecko może wyczuwać, że coś mu grozi. Spokojne rozstanie z mamą lub tatą sprawi, że dziecko szybciej się uspokoi i łatwiej nawiąże kontakt.
- Jeżeli obserwuje się, że rozstanie z mamą jest bardzo bolesne dla dziecka, niech do przedszkola przyprowadza go tato lub inny członek rodziny.
- Na początku, jeśli masz taką możliwość, skróć czas pobytu dziecka w przedszkolu, zabieraj go tuż po obiadku i stopniowo wydłużaj pobyt dziecka, a po przyjściu po niego, witaj go uśmiechem.
- Zawsze kontroluj, co mówisz w jego obecności o sytuacji dotyczącej pobytu w przedszkolu.
- Nie wywołuj dodatkowego stresu wymuszając na dziecku, by zaraz po przyjściu do domu opowiadało o przedszkolu.
- Nie martw się, że dziecko w pierwszych dniach w przedszkolu nie chce się bawić, jest bierne i tylko obserwuje to, co dookoła niego dzieje. Stopniowo przyzwyczai się do nowej sytuacji, nowych kolegów i powoli zacznie włączać się do wspólnej zabawy.