W dniu 10. 04.2024r. odbyła się bezpłatna konferencja dla rodziców, opiekunów i wychowawców dzieci z niepełnosprawnościami pod hasłem "Przełamywanie barier niepełnosprawności drogą do sukcesu”.
Konferencję otworzyły panie: Iwona Paszkiewicz – prezes fundacji „Follow me”, Izabela Młyńska - dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Zwoleniu oraz pani Iwona Sałek – przedstawiciel Stowarzyszenia „Dziedzictwo i Rozwój”. Wszystkie organizacje wzięły czynny udział w organizacji przedsięwzięcia.
Pierwszy temat został przedstawiony przez pracowników Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie p. Kamilę Jargot i Marię Grochowską - „Działania wspierające rodziców dzieci z niepełnosprawnościami realizowane przez PCPR w Zwoleniu”.
Kolejnym prelegentem była p. Izabela Hnidziuk-Machnica - współzałożycielka i dyrektor zarządzająca Fundacji Aleklasa, członkini inicjatywy „Nasz Rzecznik” działającej przy Rzeczniku Praw Obywatelskich, zasiadająca w zespole do spraw edukacji włączającej. Organizatorka licznych konferencji, konsultantka merytoryczna m.in. polskich tłumaczeń książek dr Temple Grandin. Certyfikowana w Instytucie Pozytywnej Psychoterapii Kryzysu Konsultant Kryzysowa oraz Mentor/Coach Kryzysowa, studiuje psychologię na Uniwersytecie SWPS, specjalność psychologia kliniczna. Obecnie, jako jedna z dwóch w Polsce, pracuje jako Autism Spectrum Consultant w międzynarodowym programie Dandelion wspierającym zatrudnienie dorosłych w spektrum autyzmu. Prywatnie mama 14-latka w spektrum autyzmu.
Pani Izabela podjęła ważne dla rodziców dwa tematy: ,,Spektrum autyzmu - jak rozumieć, jak świadomie wspierać i jak nie stracić z oczu przede wszystkim dziecka” oraz „Pamiętam, że moje dziecko w spektrum autyzmu będzie kiedyś dorosłe – o znaczeniu wspierania samodzielności i sprawczości.”
Tematyka mocno poruszyła uczestników wydarzenia. W trakcie konferencji pojawiło się kilka refleksji do których p. Izabela mogła odnieść się bezpośrednio.
Drugim prelegentem był Łukasz Rychlik - lekarz psychiatra, absolwent Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, wykładowca akademicki, postrzegany przez rodziców jako lekarz oddany dzieciom i młodzieży, kompetentny w swoich działaniach. Członek Zespołu d/s orzekania o Niepełnosprawności w Radomiu.
Wygłosił on wykład na temat: „Formy terapii farmakologicznej zaburzeń autystycznych”.
Po wystąpieniu prelegenci udzielali indywidualnych konsultacji.
Biblioteka Pedagogiczna w Radomiu filia w Zwoleniu przygotowała stoisko z licznymi propozycjami książkowymi dotyczącymi pracy z dziećmi z niepełnopsrawnością. Rodzice oraz specjaliści bardzo chętnie zapoznawali się z materiałami.
W konferencji wzięło udział około 100 osób.
Dziękujemy rodzicom, opiekunom, nauczycielom, pedagogom i wszystkim zainteresowanym tematyką niepełnosprawności, którzy dzięki naszym prelegentom: Izabela Hnidziuk-Machnica i doktor Łukasz Rychlik mogli poszerzyć swoją wiedzę.
Jesteśmy wdzęczni za tak liczny odzew. W przyszłości planujemy organizację większej ilości podobnych działań.