Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna jest placówką publiczną, której celem jest udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej dziecku i jego rodzinie. Niezwykle istotne jest dla nas wzmacnianie więzi rodzinnych poprzez wdrażanie różnorodnych szkoleń i warsztatów. W związku z powyższym w okresie od 22.02.2021r. do 26.04.2021r. w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Zwoleniu zrealizowano cykl warsztatów skierowany dla rodziców oraz dzieci w wieku 10-14 lat pt. „Program Wzmacniania Rodziny”. Spotkania prowadzili specjaliści pracujący w naszej Poradni, którzy ukończyli specjalistyczny kurs uprawniający do prowadzenia Programu Wzmacniania Rodziny: mgr Magdalena Michałowska-Kmiecik, mgr Ilona Sobieraj, mgr Joanna Zubrzycka oraz mgr Edyta Karbowińska. W zajęciach wzięło udział cztery rodziny. Spotkania odbywały się raz w tygodniu i były podzielone na dwie części. Podczas pierwszej części dzieci i rodzice pracowali osobno (pod okiem trenerów), a druga część była wspólna dla obu grup. Praca rodziców opierała się głównie na materiale filmowym. W grupie dzieci i młodzieży przeważały formy aktywne, a film stanowił materiał wyjściowy do dyskusji lub zadania dla grupy. W sesji wspólnej dla obu grup przeważały zadania zachęcające do współdziałania i pozytywnej rywalizacji. Ich treści koncentrowały się wokół umiejętności wychowawczych i interpersonalnych.
Program Wzmacniania Rodziny ma na celu ograniczenie używania substancji psychoaktywnych przez młodzież, poprzez poprawę jakości życia rodzinnego. Główne założenia programu osiąga się dzięki rozwijaniu umiejętności wychowawczych rodziców, rozwijaniu umiejętności interpersonalnych i indywidualnych wśród nastolatków oraz wzmacnianie więzi w rodzinie. Udział w tym Programie przybliżył rodziny do osiągnięcia celu głównego — ograniczenia ryzyka używania substancji psychoaktywnych przez dorastające dzieci. Efekt ten jest wynikiem realizacji celów szczegółowych programu, czyli poprawy relacji między dziećmi a rodzicami oraz rozwinięcia umiejętności wychowawczych rodziców. PWR bazuje na wiedzy na temat czynników chroniących i czynników ryzyka, i opiera się na założeniu, że nastolatkowie lepiej radzą sobie z problemami i zagrożeniami okresu dorastania wówczas, gdy ich rodzice stosują wobec nich konsekwentną dyscyplinę i potrafią udzielać wsparcia. Przeprowadzone badania ewaluacyjne, obejmujące dużą, ogólnopolską próbę rodzin, potwierdziły skuteczność Programu oraz mechanizm jego działania, oparty na poprawie relacji rodzic—dziecko oraz umiejętności wychowawczych rodziców. Dane te potwierdzili nam na spotkaniu podsumowującym także uczestnicy Programu Wzmacniana Rodziny realizowanego w naszej Poradni. Analiza uzyskanych od rodziców informacji wskazuje na pozytywne efekty zajęć w zakresie: częstości wspólnego spędzania czasu przez rodziców i dzieci, poprawy jakości życia rodzinnego (w tym spójności rodziny i wzajemnego wsparcia oraz ograniczenia złości i agresji w rodzinie), a także umiejętności wychowawczych rodziców (zwłaszcza w zakresie sprawowania kontroli oraz ustalania zasad dotyczących substancji psychoaktywnych). Program pomógł zarówno rodzicom, jak i ich dzieciom pozyskać umiejętności praktyczne, które wzmacniają i wspierają zarówno postawę prorodzinną, jak i prozdrowotną. Przepracowanie całości materiału na sesjach rodzinnych pozwoliło na dogłębne zrozumienie zasad oraz norm współżycia w rodzinie przy zachowaniu poszanowania godności i potrzeb każdego członka rodziny.
Program Wzmacniania Rodziny jest programem z zakresu profilaktyki uniwersalnej, przeznaczonym dla wszystkich rodzin, niezależnie od stopnia zagrożenia nastolatków problemami związanymi z używaniem substancji psychoaktywnych lub innymi zaburzeniami zdrowia psychicznego. Zachęcamy zatem do zapisów na kolejne edycje Programu Wzmacniania Rodziny, które będą realizowane w naszej placówce.