Rodzic poświęcając uwagę swojemu dziecku pokazuje, jak bardzo jest ważne. Nawiązuje z nim silną więź i tworzy relację, która w znacznym stopniu wpłynie na jego rozwój i późniejsze doświadczenia. Warto wyłączyć telewizor, odłożyć telefon, komputer i być tylko dla dziecka. Wspólna zabawa i czas spędzony z pociechą to dla niego najcenniejszy prezent. W co zatem bawić się w domu?
Zabawy rodzinne rozwijają zdolności społeczno-emocjonalne dzieci. Dzięki wspólnym grom i zabawom dziecko poznaje najważniejsze zasady, jakie panują w relacjach międzyludzkich. Najlepiej dać dziecku możliwość wyboru – zapytać je, w co chciałoby pograć lub się pobawić. Na początek stare, sprawdzone pomysły, które znamy doskonale ze swojego dzieciństwa.
Zimno, ciepło, gorąco
Wystarczy, że schowamy jakiś przedmiot w wybranym przez nas miejscu, a pozostali uczestnicy gry będą musieli go odnaleźć, korzystając z naszych wskazówek: zimno (jeśli znajdują się daleko od poszukiwanego przedmiotu), ciepło (kiedy zaczynają się do niego zbliżać) oraz gorąco (kiedy są już bardzo blisko). Ten, kto odnajdzie przedmiot, chowa go w wybranym przez siebie miejscu i zabawa zaczyna się od nowa.
Raz, dwa, trzy – Baba Jaga patrzy
To kolejny przykład rodzinnej zabawy. Dobrze, aby w grę zaangażowało się, jak najwięcej uczestników. Osoba nazywana Baba Jagą zakrywa oczy i stoi tyłem do pozostałych osób biorących udział w zabawie. Zaczyna wypowiadać słowa: „Raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy”, podczas których uczestnicy biegną w jej kierunku. Kiedy Baba Jaga skończy mówić, odsłania oczy, a pozostałe osoby nieruchomieją w ostatniej pozycji– nie mogą też nic mówić ani śmiać się. Baba Jaga próbuje w tym czasie ich rozbawić. Jeżeli któryś z uczestników poruszy się lub zaśmieje, musi wrócić na start. Następnie Baba Jaga znów zakrywa oczy i zabawa się powtarza. Wygrywa ten, kto zbliży się do Baby Jagi, gdy ma ona zasłonięte oczy, i uda mu się ją dotknąć. Zwycięzca staje się Baba Jagą i gra zaczyna się od nowa. Jest to doskonały pomysł na zabawę ruchową z dzieckiem, zwłaszcza jeśli pogoda za oknem nie dopisuje.
Kółko i krzyżyk
Gra strategiczna. rozgrywana przez dwóch graczy. Gracze stawiają na przemian kółko i krzyżyk dążąc do zajęcia trzech pól w jednej linii. Wygrywa ten z graczy, któremu jako pierwszemu uda ułożyć się trzy znaki w jednej linii.
Państwa Miasta
Gra dla dzieci od ok. 7 r.ż. Przygotować trzeba coś do pisania, kartki papieru z tabelkami (do 6 kolumn). Można także przygotować stoper lub klepsydrę. Gracze określają kategorie i wypisują je w kolumnach. Np. kolumna 1 – państwo, kolumna 2 – miasto, następnie zwierzę, kolor, imię, rzecz, rzeka. Jeden z graczy w pamięci wymienia alfabet, inny graczy w dowolnym momencie mówi „Stop”. Litera, na której przerwano wyliczanie, jest jednocześnie wybraną literą. Uwaga: litery, które nie są uwzględniane w wyliczaniu: Ą, Ę, Ń, Ó, Q, V, X, Y. Po wylosowaniu litery wszyscy wpisują do swoich kolumn słowa z kategorii zaczynające się na wybraną literę. Możliwe jest również wprowadzenie ograniczenia czasowego poprzez wykorzystanie klepsydry odmierzającej czas. Zasady przydzielania punktów w grze Państwa Miasta: są takie, że za każde poprawnie wpisane słowo gracz otrzymuje punkty według następującego systemu:
- jeśli nikt inny nie wpisał danego słowa, gracz otrzymuje 2 punkty.
- jeśli kilku graczy wymieniło to samo słowo – wszyscy otrzymają po 1 punkcie.
- jeśli gracz nie wpisał słowa lub wpisał niepoprawne - nie otrzymuje punktów.
Statki
Gra przeznaczona jest dla dwóch graczy, każdy z nich rysuje na swojej kartce dwie mapy o wielkości 10 na 10 pól. Na jednej mapie będzie rozmieszczał swoje statki, na drugiej będzie zaznaczał oddane strzały i ewentualne trafienia. Każdą mapę opisuje się z góry literami od A do J i z boku liczbami od 1 do 10. Każdy z graczy na początku gry otrzymuje do rozmieszczenia jeden pięciomasztowiec, jeden czteromasztowiec, dwa trójmasztowce, dwa dwumasztowce oraz dwa jednomasztowce. Ilość masztów statku określa ile zajmuje on kratek na mapie. Statki można dowolnie ustawiać, obracać i wyginać z zachowaniem zasad, że każdy maszt jednego statku musi stykać się z jego kolejnym masztem ścianką boczną (nie może łączyć się na ukos) oraz dwa statki nie mogę "dotykać" się ani ukosem, ani żadnym bokiem masztu.
Gra w skojarzenia (świetnie sprawdza się też w samochodzie)
Pierwszy sposób zabawy w skojarzenia: Podajemy dziecku dwa wyrazy, określające np. jakiś zawód, sport, rzecz, kwiat, drzewo itd., dziecko musi odgadnąć, o jaki wyraz nam chodzi. Przykład:
- grzebień, nożyczki (fryzjer);
- komputer, myszka (informatyk);
- list, torba (listonosz).
Drugi sposób zabawy: Zacznij zabawę, mówiąc dowolne słowo, np. „słońce”. Następnie dziecko mówi słowo kojarzące się z tym, np. „gorąco”. Potem Ty szukasz skojarzenia do „gorąco”, np. „lato”. I tak na zmianę.
Kalambury
W grze biorą udział dwie drużyny, każda z nich powinna liczyć co najmniej 3 osoby. Gra polega na odgadywaniu haseł przedstawianych za pomocą gestów lub rysunków przez jednego z członków drużyny. Hasła powinna wymyślać osoba prowadząca grę. Mogą one być wymyślone wcześniej przed zabawą, napisane na kartkach i wrzucone do słoika/koszyka. Wychodzi pierwsza osoba na środek (obojętnie z której drużyny) i za pomocą gestów i/lub rysunków przedstawia wylosowane hasło. Kolejne hasło przedstawiane jest przez osobę z drużyny przeciwnej. Punkt zdobywa ta drużyna, która odgadła największą ilość haseł.
Papier, kamień, nożyce
Prosta gra dla dzieci i dorosłych, do której potrzebujemy dwóch uczestników. Na wcześniej umówiony sygnał, wysuwamy do przodu prawą dłoń ułożoną na kształt jednego z symboli:
- kamień – dłoń zamknięta w pięść;
- nożyce – dwa rozwarte palce (wskazujący i duży);
- papier – płasko otwarta dłoń.
Po wysunięciu dłoni porównujemy symbole zgodnie z poniższą zasadą:
- Kamień wygrywa z nożycami, bo może je rozbić.
- Nożyce wygrywają z papierem, bo mogą go przeciąć.
- Papier wygrywa z kamieniem, który można nim owinąć.
Pokazanie tego samego oznacza remis, więc grę powtarzamy. Uczestnik, który wygrał rundę otrzymuje jeden punkt, oczywiście sposób punktacji ustalamy wcześniej. Gra kończy się w momencie, gdy jeden z graczy zdobędzie wymaganą liczbę punktów.
Drzewo genealogiczne
Warto przeanalizować historię swojej rodziny, wyciągnąć albumy i stworzyć drzewo genealogiczne. Dla dziecka to będzie wspaniała przygoda oraz możliwość poznania dalszych członków rodziny i przodków.
Gry planszowe
Gry planszowe to zabawka uniwersalna, przeznaczona dla ludzi w każdym wieku, dlatego przy jednej planszy, mogą spotykać się całe pokolenia! Warto zapoznać się z zasadami gry, nim trafi do naszego domu – oszczędzi to niemiłych niespodzianek, a także sterty nieotwieranych pudełek w szafie. Planszówki posiadają wiele właściwości edukacyjnych, które angażują umysł i ciało dziecka we wspólną zabawę. Dzięki różnorodności form i poruszanej tematyki gry planszowe pomagają dziecku poznawać świat. Jest to jeden z najprzyjemniejszych sposobów eksplorowania rzeczywistości, który powoli wprowadza dziecko w otoczenie i dorosłość. Gry są również doskonałą okazją na ćwiczenie logicznego myślenia, które jest podstawą prawidłowego funkcjonowania mózgu.
Ciekawe prace plastyczne dla dzieci
Najlepszym pomysłem na plastyczne zabawy z dziećmi w domu będą zajęcia typu DIY, a więc „zrób to sam”. To doskonała propozycja dla bardzo aktywnych dzieci lub małych artystów. Możliwości w tym zakresie jest bardzo wiele – można lepić z plasteliny lub masy solnej, malować kredkami, farbami, a nawet rękami! Dzieci bardzo lubią również wycinać z kolorowego papieru i robić różnego rodzaju wyklejanki. Do zabaw typu DIY rodzice mogą wykorzystać przedmioty i produkty, które mają w domu - na przykład makaron, który okaże się idealny podczas tworzenia biżuterii. Pamiętajmy, że dzieci najszybciej rozwijają się właśnie poprzez zabawy sensoryczne, a więc wszelkiego rodzaju prace plastyczne będą w tym przypadku strzałem w dziesiątkę. Jeżeli chcesz, aby Twoje dziecko było ciekawe świata i kreatywne, postaw na gry domowe i zabawy, w które zaangażujecie się wspólnie. Podaruj mu swój cenny czas – dzięki temu wzmocnisz z nim więź i sprawisz, że poczuje się ważne.
Wspólne wymyślanie bajki
Zaproście Wasze dzieci do wspólnego wymyślenia i napisania bajki. Każdego dnia jeden członek rodziny wymyśla kolejny fragment opowieści. Spisujcie historię, a dziecko niech rysuje ilustracje.
Czas w kuchni
Wspólne gotowanie, pieczenie - dzieci uwielbiają pomagać swoim rodzicom w kuchni. Przygotujcie wspólnie zdrowe ciasteczka, które potem będzie można dodatkowo udekorować. Starsze dzieci doskonale poradzą sobie również z bardziej skomplikowanymi kuchennymi czynnościami.
Wspólna gimnastyka
Sport to zdrowie, a gdy siedzimy zamknięci w domu, trudno o aktywność fizyczną. Nic straconego. Nawet najprostsze ćwiczenia, które możecie wykonać z dziećmi, podniosą poziom endorfin i poprawią nastrój. Dodatkowo wzmocni to w dzieciach poczucie obowiązku.
Budowanie zamku/bazy
Chyba większość z nas w czasach takich jak te, chciałby mieć mały zakątek, w którym mógłby się zaszyć i czuć pełne bezpieczeństwo. Pozwólmy zaszaleć wyobraźni. Poszukajmy niepotrzebnych prześcieradeł, lampek choinkowych, dekoracyjnych poduszek, kartonów i stwórzmy niepowtarzalną i jedyną w swoim rodzaju bazę dla naszego dziecka. Może być ona niedostępna dla dorosłych, albo pełnić funkcję miejsca do spotkań, może być duża lub mała,– jedynym ograniczeniem jest Wasza wyobraźnia!