Każde dziecko rozwija się w indywidualnym rytmie (dotyczy to również jego mowy).
Nie należy zmuszać dziecka do mówienia, ale zachęcać je, aby z Wami rozmawiało.
Zamiast instruować, co ma mówić należy pozwolić mu zdecydować co chce powiedzieć.
Należy słuchać swojego dziecka tak, aby czuło, że jest przez Was słuchane, że to co mówi jest dla Was ważne i interesujące. Zachęci je to do mówienia, do rozmowy z Wami o wszystkich swoich problemach.
Należy poświęcać dziecku jak najwięcej czasu, bawcie się z nim i rozmawiajcie.
Nie należy stosować kar wobec swojego dziecka za to, że się np. jąka! Nie zwracać uwagi na to, że mówi niepłynnie. Nie strofuj go za to!
Należy zadbać o to, aby Wasze dziecko czuło się bezpieczne i kochane. Akceptujcie je takim, jakie jest.
Nie zmuszaj dziecka do rozmowy ani prezentowania swoich umiejętności na forum publicznym (w gronie rodziny, znajomych lub rówieśników).
Należy cieszyć się razem z dzieckiem z jego sukcesów, nawet tych najdrobniejszych.
Bardzo dobrze jest śpiewać razem z dzieckiem jak najczęściej. Nieważne jest, czy dziecko robi to pięknie. Chodzi o to, by śpiewało. Niech śpiewa tak jak potrafi, a także to, co lubi i kiedy chce.
Pamiętajmy, że dziecko naśladuje Wasz sposób mówienia, dlatego starajmy się mówić do niego powoli i wyraźnie.
Nie przesadzajmy z nadmiernym ochranianiem dziecka. Dajmy mu szansę samodzielnego działania, umożliwiając mu samodzielne doświadczanie i rozwiązywanie problemów.
Starajmy się wspólnie z innymi członkami rodziny dziecka oraz jego nauczycielami ujednolicić swoje postępowanie w stosunku do niego. Bądźmy konsekwentni w swoich działaniach. Dzięki takiej postawie dziecko poczuje się bezpieczne i akceptowane przez najbliższe otoczenie.
Jeżeli dziecko uczęszcza na dodatkowe zajęcia, należy porozmawiać z nauczycielami o jego problemach z mową. Wyjaśnić im należy na czym polega problem dziecka oraz w jaki sposób mogą pomóc w jego przezwyciężaniu.
Pamiętajmy o zachowaniu stałego rytmu dnia dziecka. Wyeliminujmy w miarę możliwości pośpiech i nieoczekiwane zmiany planów. Zapewni to poczucie bezpieczeństwa Waszemu dziecku oraz usunie dodatkowe stresy wywołane nową, zaskakującą dla niego sytuacją.
Zapewnijmy dziecku odpowiednią ilość snu i wypoczynku. Ułatwi mu to wyciszenie swoich emocji i wpłynie bardzo korzystnie na prawidłowy rozwój jego mowy ( płynność mówienia)
Umożliwmy dziecku spędzanie jak największej ilości czasu na świeżym powietrzu oraz uprawianie ulubionych sportów. Dzięki aktywnemu wypoczynkowi dziecko rozładuje wewnętrzne napięcia.